Czytelnia

Koleje w C.K. Monarchii to dość wdzięczny temat także dla pisarzy. Koleje w Austro-Węgrzech, a szczególnie w Galicji były tłem co najmniej jednej powieści i jednej humoreski. Zapraszam do lektury!

Spis rzeczy

Przygoda w wagonie

Michał Bałucki

Krótka humoreska opowiadająca o kolejowych perypetiach pewnego pisarza. Przy okazji możemy dowiedzieć się nieco o bolączkach ówczesnych kolei - czyżby dzisiejszy bandytyzm w pociągach to tradycja sięgająca czasów austro-węgierskich...?


Kolejarze

Artur Gruszecki

Pełnometrażowa powieść środowiskowa - romans z socjalizmem i parowozem w tle. Warto przeczytać bo można poznać np. galicyzmy kolejarskie, organizację pracy na stacji kolejowej oraz stosunki panujące na ówczesnej kolei. Akcja dzieje się w C.K. Galicji w środowisku kolejarzy. Młoda, naiwna urzędniczka kolejowa, zafascynowana ideałami socjalizmu zderza się z rzeczywistością. Jest też wątek romantyczny. Przyjemnie się czyta. Polecam!

W tekście pozostawiłem oryginalną pisownię, poprawiając jedynie błędy OCR i ewidentne błędy drukarskie (głównie formatowanie, czasem interpunkcja).